Site Oficial Dacia Unirea Braila

Dacia Unirea Braila

"Legenda Renaste"

Dacia Unirea continua seria meciurilor bune de pe teren propriu!

Dacia Unirea a câştigat la limită partida cu Luceafărul Oradea şi a făcut rocadă în clasament cu adversara sa. Meciul a fost însă unul anost din toate punctele de vedere. Practic soarta partidei a fost decisă în minutul 30 de gafa impardonabilă a portarului Alin Goia care nu a putut reţine mingea după lovitura liberă executată de Frunză, iar Cosmin Neagu a trimis-o în plasă.14939479_267245353677578_7335770415698819832_o

În afară de această fază în prima repriză nu s-a mai consemnat nimic important la nicio poartă. În repriza a doua brăilenii au mai avut însă câteva ocazii de a-şi mări avantajul. La 11 minute de la reluare Niţă a centrat în faţa porţii, însă de la doar 6 metri Neagu a trimis mingea mult peste transversală.

Din minutul 72 Luceafărul a evoluat în inferioritate numerică. Pentru că l-a ţinut de tricou pe Muscă, Florin Ilie a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost trimis la cabine. Cu un jucător în plus, Dacia Unirea a fost echipa care a combinat mai mult în această repriză astfel că după numai trei minute Muscă a centrat în faţa porţii, Goia a scăpat din nou mingea din mână, însă cu un efort suplimentar a reuşit să o reţină foarte aproape de linia porţii. Niţă a avut la rândul lui o mare şansă de gol în minutul 80, însă după o cursă personală a şutat prea slab pentru a-l învinge pe portarul orădean. Dacia Unirea a mai avut de două ori şansa de a-şi dubla avantajul, însă la şutul lui Frunză (min. 82), Goia a boxat mingea în corner, iar la şutul lui Enciu portarul oaspeţilor a reţinut-o în doi timpi. Luceafărul Oradea a avut şansa de a da lovitura în minutele de prelungire şi să plece cu un punct nesperat de la Brăila, însă dintr-o poziţie foarte bună Darius Costea nu a cadrat mingea pe spaţiul porţii, iar Dacia Unirea a reuşit să câştige meritat acest joc.

14991309_267250033677110_3990898462232428999_o

Meci foarte greu, am intalnit o echipa foarte bine organizata in defensiva, cu o medie de varsta scazuta, dar cu o potenta fizica foarte buna. Am castigat! 1-0 – italieneste, sunt lucruri importante pentru noi.”, a declarat Alin Pânzaru, antrenorul Daciei Unirea.